İlk defa 12 kategoride yarışılıcak

Her yıl düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışması bu yıl Konya’da gerçekleşecek. 11.si düzenlenen yarışma Konya Spor ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Az kategoride yapılan yarışmada bu yıl ilk defa on iki kategori ile yarışılacak. Kategorilerden en dikkat çekeni ise günümüzden insanların yoğun ilgi gösterdiği İnsansız Hava Aracı kategorisi. İnsansız Hava Aracı’nı Türkiye’de bir tek TÜBİTAK yapıyordu, yarışma sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı ’da yapmış olacak.Yarışmaya lise ve üniversite öğrencileri katılabilecek.

10-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek

11. Uluslararası MEB Robot Yarışması Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde 10-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone),  İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta) ve Serbest Proje kategorilerinde gerçekleştirilecek olup yarışmanın başvurusu, 16 Ocak-21 Nisan 2017 tarihleri arasında http://robot.meb.gov.tr adresinden yapılacaktır.

Konya’da Şeb-İ Arus Kadar Yoğunluk Olacak!

Yarışmanın en önemli özelliklerinden birisi de uluslararası olması. Türkiye ilk defa geçen sene Milli Eğitim Bakanlığı ile Hindistan’da ki yarışmaya öğrenci götürdü. Bu yarışmada broşürler dağıtıldı, yarışma duyurulup tanıtıldı. Ayrıca kategorilerin artması ile de yarışmanın daha çok dikkat çekmesi bekleniyor. Yarışmada katılımcılar açısından da sınırlandırma yapılmıyor. Sadece meslek liseleri değil, tüm özel, devlet, düz, meslek liseleri ve tüm üniversiteler yarışmaya katılabilecek. Türkiye’de 3 bin tane meslek lisesi bulunuyor. Bu yüzden katılımcı sayısı on bin civarında bekleniyor. Geçen yıl yapılan yarışmaya 19 ülke katılmıştı. Fakat yapılan tanıtımlar, lise ve üniversite öğrencilerinin katılımı ve kategoride ki artıştan dolayı bu yıl 50’den fazla ülkenin katılımı bekleniyor. Yarışma, sadece Türkiye değil Konya içinde bir tanıtım aracı olacak. Şeb-i Arus da yaşanan yoğunluk bekleniyor. Konya sanayicileri, otel sahipleri ve esnaflardan projeye destek bekleniyor.

 

 

 

Kaynak: Yeni Haber