Körfez ülkelerinde ve uzun mesafeli uçuşlarda Eurowings’e kaptırdıkları yolcuları geri kazanmak için Fransız Air France ile Hollandalı KLM, düşük maliyetli "rekabetçi" uzun menzilli havayolu şirketi kuruyor. Yeni havayolunun 2020 yılına kadar 10 uçaklık uzun mesafe filosuna sahip olması planlanıyor

Air France- KLM ortaklığı, yeni havayolu projesini en büyük rakipleri Lufthansa’nın uzun mesafeli uçuşlar için kurduğu Eurowings’e rakip olarak başlatıyorlar.

2017 KIŞ SEZONUNDA FAALİYETE GİRECEK
Air France'ın Mayıs ayında atanan yeni CEO’su Jean-Marc Janaillac, "bütün cephelerde savaş" olduğunu söyleyerek, low cost havayolu planını açıkladı. 2017 kış sezonunda faaliyet girecek olan yeni şirketin orta ve uzak mesafeli uçuşlarda kullanılacağı belirtiliyor.

STATÜKO BİR SEÇENEK DEĞİLDİR
Air France/KLM’nin yeni şirketinin hizmet anlayışının klasik düşük maliyetli havayolları ile diğer havayollarının hizmet anlayışı arasında bir konuma biçimlendirileceği belirten Jean-Marc Janaillac "Statüko bir seçenek değildir. Bizim yeni oluşan dinamik pazarlarda liderlik konumuna dönmemiz için yeniden çalışmaya başlamamız gerekiyor” dedi.

Air France'ın yeni patronu sendikalarla çatışmalar sonucu iş kayıpları yaşandığını belirterek düşük maliyetli rakipleri ile rekabet edebilmek için, pilot ve mürettebatın ana şirketten farklı şartlarda istihdam edileceğini söyledi.

SENDİKALARIN TEPKİSİ
SNPNC sendikasına bağlı kabin ekibi ise yeni havayolunun personelinin kendilerine bir faydası olmayacağını belirterek “ Yeni havayolunun çalışanları için "düşük maliyetli" olarak, gelirlerinin de düşmesi anlamına gelmiyor” dierek endişelerini dile gitirdiler.

KÖRFEZ HAVAYOLLARIYLA REKABET
Kurulacak yeni havayolunun körfez ülkelerinin düşük maliyetli havayolları ile rekabete girmesi için farklı bir çalışma yürütüldüğünü belirten Jean-Marc Janaillac “Havayolununun henüz adı yok. Ama yeni güzergah üzerindedüşük maliyetli iş seyahatleri sunmak için planlama yapıyoruz. Körfez ülkelerindeki havayollarının tepkisini oluşturacak projelerimiz bulunuyor” şeklinde konuştu.