Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Samsun-Çarşamba Havaalanı'nın 3 ay kapalı kalacak olmasıyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

VALİLİKTE ORTAK BASIN TOPLANTISI

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Samsun Valiliği'nde, Bakan Çağatay Kılıç, Vali İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Milletvekili Fuat Köktaş ve  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte basın toplantısı düzenledi. 

'GECE GÜNDÜZ ÇALIŞILACAK, 3 AYDA BİTECEK'

Samsunhaber'de yer alan habere göre; Samsun Havalimanı'nin mevcut pistindeki aşırı çökmeye dikkati çeken Bakan Arslan, "Deniz dolgusu üzerinde gerekli tedbirler alınmasına rağmen aşırı çökme var. İhale sürecini başlattık. Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin(DHMİ) normal projeksiyon şartlarında yapmaya kalksak 1 yıl kapatmamız lazım. Yılda 1 milyon 700 bin yolcunun olduğu bir havalimanının kapatılmasını ne biz, ne Samsunlular, ne de Samsunlular adına sorumluluk alan değerli Bakanımız, valimiz, büyükşehir belediye başkanımız istemez. En az kapatma ile bu pisti nasıl yaparız diye düşündük, kapatmadan olur mu diye de düşündük ancak gördük ki çözüm bu değil. Gece gündüz çalışmayla 3 aylık süre içerisinde kapatmak zorunda kalacağız" dedi.

MERZİFON VE ORDU HAVALİMANLARI HAZIRLANIYOR

Pistin 1 Mart 2017 tarihiyle kapatılacağını, mayıs ayı sonunda havalimanının tamamen açılacağını belirten Bakan Arslan, "İşitme Engelliler Olimpiyatı öncesi misafirlerimizin gelişlerini de sağlayacak şekilde mayın ayı sonunda Samsun Havalimanı açılacak. Gerek Merzifon, gerekse Ordu havalimanlarının sefer sayıları artırılacak böylece Samsunluların uçuş ihtiyaçları karşılanacak" diye konuştu.

'2. PİSTİ YAPMA ŞANSIMIZ YOK'

Bakan Ahmet Arslan, Samsun Havalimanı'na 2. pist ile ilgili olarak da, "Bugün düğmeye bassak 3 yılda biter. AK Parti milleti mucizelere alıştırdı ancak siz mucize üstü mucize isterseniz bunu yapma şansımız yok" açıklamasında bulundu.