Londra'da 7-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Turizm Fuarı'na hareketinden önce Kıbrıs Postası'nın sorularını yanıtlayan KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Londra'daki turizm fuarları gibi başka ülkelerde yapılacak fuarlara katılımların da planlandığını kaydederek, KKTC içinde de çeşitli turizm etkinliklerinin gündemde olduğunu belirtti.

UCUZ OTEL VE UÇAK BİLETİ...

Ülkedeki turizm sektörünün daha da canlanması için gerek uçak bileti fiyatları gerekse de otel fiyatları ile ilgili de yoğun çalışmalar yapıldığını belirten Ataoğlu, "Yer hizmetleri için Türkiye'deki meydanları yöneten TAV Havalimanları Holding (TAV) ile indirim anlaşması yapacağız. Bu konuyla ilgili yakında Türkiye Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı ile temasımız olacak. Bu indirimi alırsa maliyetler ineceği için bu elbette ki uçak biletlerine yansıyacak. Ucuz bilet daha çok turist gelmesi demektir" diye konuştu.

İNGİLTERE PAZARINDAN BEKLENTİ BÜYÜK

Ülkedeki otellerin fiyat politikaları ile ilgili de çalışmalar yapıldığının altını çizen Ataoğlu bu konuda otelcilerden de adım beklediklerini söyleyerek, "Ülkemizin turizm açısında ucuz olması bize daha çok turist getirecektir" dedi. Bu bağlamda Londra Turizm Fuarı'nın çok prestijli bir fuar olduğunu anımsatan Fikri Ataoğlu, fuara son derece iyi hazırlandıklarını ve bunun sonucunda da İngiltere piyasasından gelecek yıl için beklentilerinin büyük olduğunu söyledi.

ESNAF DA ÇOK MEMNUN

Ülke turizmi ile ilgili de bilgiler veren Ataoğlu, her gün KKTC yollarında 50 adet turistik otobüsün gezdiğini belirterek bunun son derece sevindirici olduğunu söyledi. "Bu otobüsler daha da çoğalacaktır. Bakanlık olarak bu turları düzenleyenlere hafta bir en az beş müze gezmesi kuralını değiştirdik ve şimdi bunu haftada iki keze çıkardık. Böyle olunca da turistlerin gerek Lefkoşa gerek Mağusa gerekse de diğer bölgelerimizde alış veriş olanaklarını daha da artırdı. Mesela ben dün Mağusa Suriçine gidip kendi gözlerimle gördüm. Esnaf bu uygulamadan çok memnun. Kepenk kapatma noktasına gelen esnafımız bugün hafta sonları bile dükkan açabilir duruma gelmiştir" diye konuşan Fikri Ataoğlu, bu durumun diğer bölgelerde de yaşandığı bilgisinin kendilerine ulaşmasından son derece memnun olduğunu sözlerine ekledi.