Rusya krizi, 15 Temmuz darbe girişimi ve terör saldırılarının neden olduğu turizm sektörünün daralması sonrası tasarruf tedbirlerini artıran Türk Hava Yolları yere indirdiği uçakları başka ülkelere ekipleriyle kiraya vermeyi planladığı öğrenildi. Kış sezonunda maliyetlerini düşürmek için gelirin ve doluluk oranlarının düşük olduğu 5'i iç, 17'si de dış hat toplam 22 noktaya seferi iptal eden THY çoğunluğu Airbus 330 tipi uzun menzilli olmak üzere aralarında kiralıkların da olduğu başka tip uçaklar da dahil birçok uçağı da yere indirdi.

UÇAKLAR PAKETLENDİ

İstanbul Atatürk, Antalya, Ankara, Bodrum ve İzmir havalimanlarında yere indirilen 32'den fazla uçak paketlendi. Özellikle uzun uçuşlarda kullanılan Airbus 330 uçak tipinde de pilot fazlası meydana geldi. Bunun üzerine THY tarafından bu tip uçaklarda görev alan pilotlarına ücretsiz izine çıkabilecekleri veya izin haklarını kullanabilecekleri söylendi. Mart ayında yeniden uçurulması planlanan, yere indirilen uçaklar için THY'nin yeni bir plan üzerinde çalıştığı da ortaya çıktı.

YERE İNDİRİLEN UÇAKLAR EKİPLERİYLE KİRAYA VERİLECEK

Edinilen bilgilere göre THY yere indirdiği Airbus 330 tipi uçakları wet lease yani ekiplerle birlikte başka ülkelerin havayolu şirketlerine kiraya vermeyi planlıyor. Böylece THY hem uçakların yatmasından ve bu tipteki uçakları kullanan pilotların uçmamasından dolayı oluşan zararı önleyecek hem de yeni gelir kapısı da açmış olacak. THY'nin uçakları kiraya vermek için bazı ülke havayolu şirketleri ile görüşme içinde olduğu öğrenildi. İran'dan da kiralama teklifi aldığı öğrenilen THY'nin yere indirdiği uçaklar için Körfez ve Uzakdoğu ülkeleri ile Suudi Arabistan'dan da havayolu şirketlerinin ilgilenmesi bekleniyor. Anlaşma sağlanacak olan ülkenin havayolu şirketleri adına THY'nin uçakları ekipleriyle sefer yapacak. Kiralanan uçakları da o havayolunun renkleriyle boyanacak.

EĞİTİMLE TASARRUF YAPILIYOR

Türk Hava Yolları, kabin görevlilerini bir süredir eğitime alarak da tasarruf etmeyi planlıyor. Kabin ekipleri eğitimdeyken uçmayacağı için uçuş tazminatı ödenmiyor ve bu sayede de tasarruf sağlanması hedefleniyor. Uçuşların azalması nedeniyle pilotların aylık uçuş saatlerinde düşüşler yaşanması da pilotlara ödenen ücretlerde azalmaya yol açtı.

Gökhan ARTAN-HABERTÜRK