Havacılık ve turizm sektöründe yaşanan kriz sonrası kira süreleri sona eren bazı uçaklarını iade etme kararı aldı. THY hangi uçakları yere indirdi?

Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan krizin terör saldırıları ve darbe girişimi ile derinleşmesiyle havacılık sektörü büyük yara aldı. 335 uçaklık dev filosu ile krizi en az hasarla atlatmanın yollarını arayan bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları, filosunda revizyon yapma kararı aldı.

THY’nin halen 46 uçağı yerde tutulurken bakımları yapılan uçakların dışındaki bazı uçakları kış sezonu boyunca uçurmayacağı bazı uçakları ise kiralayıcı firmaya iade edeceği öğrenildi.

THY’nin kira süreleri dolan uçaklardan 7 adet Airbus 330’u Antalya’da yere indirdiği öğrenilirken bu uçakların Aercap firmasına iadesi için karar alındığı belirtildi. TC-JIP, TC-JIR, TC-JIS, TC-JIV, TC-JIY  ve TC-JIZ kuyruk tescilli Airbus 330 tipi uçakların iadelerinin önümüzde günlerde gerçekleştirileceği belirtilirken yerde bekletilen uçaklardan 7’sinin de THY’nin öz malı olduğu öğrenildi.

Kuyruk tescilinden dolayı “Deli mike” adı verilen THY’nin efsane uçakları arasında yer alan TC-JDM (deli mike) ile  TC-JDN, TC-JIH ve TC-JII olmak üzere öz malı 4 adet Airbus 340 tipi uçağı da yerde tutan THY’nin,  yine kendi öz malı olan 3 adet Boeing 737-800 uçağını da kış sezonunda uçurmayacağı kaydedildi.

Öte yandan filosunda 14 adet Airbus 319 tipi uçak bulunan THY’nin bu uçaklardan 11’ini ise yere indirdiği büyük olasılıkla bu uçakları da filodan çıkarmayı düşündüğü ileri sürüldü.

Şu anda THY’nin yerde tutulan 24’ü geniş gövde olmak üzere 46 uçağından 24’ü operasyonel, 15’i finansal kiralık ve 7’si de THY’nin öz malı.