Turkish Do&Co bugün 122 çalışanının iş akdine son verdi Bugün Radisson otelde yapılan toplantıda sendikal faaliyetler içerisinde oldukları ve örgütlenmelerini kendi aralarında kurdukları  whatsapp grubunda yürüttüğü iddiasıyla  122 çalışanı ile yollarını ayırdı.
 

 

Turkish Do&Co bugün 122 çalışanının iş akdine son verdi

Bugün Radisson otelde yapılan toplantıda sendikal faaliyetler içerisinde oldukları ve örgütlenmelerini kendi aralarında kurdukları  whatsapp grubunda yürüttüğü iddiasıyla  122 çalışanı ile yollarını ayırdığı Airlinehaber e gelen son bilgiler içerisinde yer alıyor.

 


 

Türk Hava Yolları’nın (THY) kapasite düşürmesinden sonra şirketin ikram servisi Turkish Do&Co da kritik bir sürece girdi. Mutfak görevi konusunda şirket yönetimiyle ters düşen çok sayıda personelin bugün işine son verileceği öğrenildi.

Bir süre önce ikram konseptinde değişikliğe giden Do&Co, THY’nin uçuş ekibi sayısını düşürmesiyle birlikte uçan şeflerin bir bölümü ile yollarını ayırmak zorunda kaldı. 6 aylık çalışma süresini doldurmamış çalışanların iş akitlerini fesh eden şirket, ihtiyaç fazlası diğer personeli işten çıkarmak yerine blok mutfak görevinde kullanıyordu. Ancak Do&Co’nun bu uygulaması uçan şefler arasında rahatsızlık yarattı. Mutfakta görev yapmak istemeyen bir grup uçan şef, şirket yönetimine rest çekti. Haklarını savunmak için sendikaya üye olan ve whats up grubu üzerinden organize olan uçan şeflerin bu tutumu Do&Co yönetimini rahatsız etti.

Do&Co çalışanlarından bazılarının, şirkete sahte hesaplardan e posta göndererek ‘ Yemeklere yabancı cisim atmak ve toplu iş bırakmakla’ tehdit ettiği de iddia edildi.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine Do&Co yönetimi, muhalif oluşum içerisindeki çalışanları tespit etti ve 100 civarında çalışanın işine son verilmesine karar verdi. Bazı uçan şeflerin uçuşa giderken uçuşlarının alındığı ve insan kaynaklarına davet edildiği öğrenilirken bir grup Do&Co çalışanının da bugün saat 14.00’te Sefaköy’deki Radisson Sas Otel’e çağırıldığı ve burada kendilerine iş akitlerinin fesh edildiği bilgisinin verileceği kaydedildi.