10 Yılda 1.450 Uydu Fırlatılacak

Türkiye Uzay Ajansının kurulmasına yönelik kanun tasarısı TBMM'nin ilgili komisyonlarında görüşülmeye başlandı. Konu ile ilgili konuşma yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Uzay Ajansı olan 38 ülke bulunduğunu 12 ülkenin ise uydu fırlatma kabiliyetine sahip olduğunu dile getirdi. Dünyada, sivil uzay programlarının bütçesinin toplam 42 milyar doları bulduğunu ifade eden Arslan, 2005-2014 yılları arasında dünyada her yıl ortalama 88 uydunun fırlatıldığını ve gelirlerde de yüzde 4 artış sağlandığını belirtti.

Arslan, dünyada 2016'dan başlayarak önümüzdeki 10 yılda 50 kilogram ve üstü bin 450 uydu fırlatılmasının öngörüldüğünü, bunlara ilişkin de beklenen gelirin yılda ortalama 280 milyar dolar olduğunu söyledi.

5 Milyar Dolar Hedefleniyor

Dünya uzay sektörünün pazar verilerine de değinen Arslan, Türkiye'nin, 2023'te küresel uzay ekonomisinden yaklaşık 5 milyar dolar pay almasını hedeflediklerini vurguladı. Tasarıya ilişkin bilgiler veren Arslan, "Önemli bir ihtiyaç. Çünkü dünya bu alanda özellikle çok hızlı değişiyor. Bu değişime ayak uydurabilmek, bu değişimden kaynaklı ülkemiz adına, katma değer oluşturmak adına da böyle bir ajansa ihtiyaç vardır." ifadesini kullandı.