Aero Glass


Teknolojinin havacılığa katkıları elbette çok önemli ama şu an yürütülen öyle bir çalışma var ki aklınızı başından alacak:

Karşınızda Aero Glass :Pilot gözlükleri zaten çok güzel olsa da bunun güzelliği sadece dışı değil

R-7-Perspective-294x165

 

 

Aero Glass muhtemelen duyduğunuz Google Glass sisteminin bir benzeri fakat tamamen havacılık için dizayn edilen mükemmel bir alet. Pilotun ihtiyaç duyacağı her türlü bilgiyi  bir gözlük ekranına yansıtıyor. Pilot kokpit içerisinde geçireceği vakti tamamen dışarıda geçirebiliyor. Aero glass ADS-B verilerinden seyrüsefer yardımcılarının yerlerine,meydanlardan planlı rotalara kadar her ihtiyacınız önünüze sunuyor hem de gerçek görüş üzerine bindirilmiş şekilde. aero-glass-navigation-equipments-copy1

Bunun için kullanılan HUD(Head Up Display)  gibi sabit bir açı yerine baktığınız alandaki bilgileri size sunuyor.  Artık planladığınız rotayı uçmak neredeyse bir oyun haline geliyor. Gözlük gideceğiniz rotadaki yolları önünüze yansıtıyor ve aynı bilgisayar oyunu gibi kareleri takip ederek isteğiniz hedefe varıyorsunuz. Daha kolay ne olabilir ki?

AeroGlass

Şu an ne yazık ki hala geliştirme aşamasında bir sistem. Fakat geliştiriciler şimdiden  Hava alanları, Seyrüsefer yardımcıları,Yollar, planlı rotalar,ADS-B ikazları ve görsel seyrüsefer bilgilerinin güzlük ile kullanılabildiğini belirtiyorlar. Halen geliştirmeye çalıştıkları sistem ise baş döndürücü:

  • Hava Durumu
  • Hava Sahası
  • ILS Yaklaşma Konileri
  • NOTAM
  • Yerde ihtiyaç duyulan bilgiler(Taksi yollar vb.)
  • 3 Boyutlu çevresel ikaz sistemleri
  • Prosedürler vb.

safetaxi

Tabi bu cihazlar henüz piyasada değil ve hemen çıkıp kullanılmaya başlanması beklenmiyor. üretim ve geliştirme tamamlansa dahi sertifikasyon süreçleri ve güvenlik testlerinin çok hassas bir şekilde yapılması ve sonuçlarının bir süre takip edilmesi gerekiyor. Tabi fiyat henüz belirsiz ama muhtemelen çok da uygun bir şey beklememek lazım. Yine de şimdiden düşüncesi  bile her pilotu heyecanlandıracak cinsten

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.