Air Transat, AerCap’ten A321LR’yi teslim etti | Havadanhaber.com

Airbus, Hamburg’tan hava havacılık yakıtlı uçak teslimatlarına başladı

TAMAY ZENGİN

Airbus, Almanya’nın Hamburg kentindeki tesisinde uçak teslimatları ile birlikte hizmetler havacılık yakıtı (SAF) operasyonlarını da genişletiyor. Air Transat, AerCap’ten kiralanan iki yeni A321LR’yi teslim aldı. Her iki uçağı da Hamburg’dan Kanada Montreal’e kesintisiz olarak uçurmak için yüzde 10 oranında havacılık yakıt karışımı kullanıldı.

Airbus, Aralık 2019’dan bu yana Beluga nakliye uçağı ile Hamburg’dan SAF uçuşlarını başarıyla gerçekleştiriyor. Bu teslimat, Airbus’ın, hava taşımacılığının çevresel etkilerini en aza indirme konusundaki kararlılığını vurgulayan bir başka kilometre taşıdır. Öyle ki, Airbus, seçtiğiniz yakıtlı uçak seçeneği sunan ilk uçakta çalışıyor. Bu tür teslimat uçuşları, 2016 tarihinde Fransa’nın Toulouse kentindeki Airbus Genel Merkezi üretim tesisinden başlamış ve sonrasında da ABD’deki Mobile, Alabama tesisinde de gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Airbus, havacılık endüstrisinde kullanılır yakıtların daha düzenli olarak teşvik etme stratejisinin bir parçası olarak bu seçeneği sunmaya başladı. Air Transat’ın A321LR uçağının yakıtı Air bp tarafından tedarik edildi ve Neste tarafından üretildi.

Airbus ve Air Transat, çevre konularında uzun bir işbirliği geçmişine sahiptir. Airbus, 13 yıl önce çevre çalışmaları için havayoluna destek verdi ve her ikisi de yakıt verimliliği gibi çevre projeleri üzerinde birlikte çalıştı. Air Transat, 1999’dan beri Airbus tek koridorlu ve geniş gövdeli uçakları işletmektedir.

Airbus Ticari Direktörü Christian Scherer, “Sürdürülebilirlik ve verimlilik, müşterilerimiz ve Airbus için çok önemlidir. Sürdürülebilir havacılık yakıtı gelişmeleri, havacılık endüstrisinin çevresel ayak izini azaltmada önemli bir rol oynayacaktır. AerCap ve Air Transat gibi ortaklarımızla teslimat uçuşlarında kullandığımız bazı havacılık yakıtları ile uçağı Hamburg’dan Kanada gibi merkez üslerine yakın olarak uçurarak daha fazlası

Philip Scruggs, “Bu tarihi dönüm noktasının bir parçası olmaktan çok mutluyuz. Air Transat’ın işbirliği büyüme çabalarına destek olmak için birlikte çalışıyoruz. AerCap, 2021 ile ilgili filosunun yaklaşık üçte ikisini yeni teknoloji uçaklarından oluşturma hedefi ile, daha fazla hava yolculuğuna doğru ilerlemeyi hızlandırmaya kararlıdır ”dedi.

Air Transat Başkanı ve Genel Müdürü Jean-François Lemay için gerekli dedi: “Airbus’ın Airbus’ın bize duyduğu güvenin de bir yansımasıdır. Bu girişim, kendi endüstrilerinizi azaltmak için kendi karbon ayak izimizi azaltma taahhüdümüzün de bir göstergesidir. ”

Hem bugünün hem de yarının teslimat uçuşları karbon-nötr olacak, çünkü gazyağı fosil yakıt kısmı karbon kredilerinin satın almakyla dengelenecek.

Lemay, “Karbon nötr uçuşları gerçekleştiren ilk Kanadalı taşıyıcı olmaktan gurur duyuyoruz ve yolcularımıza çevresel ayak izimizi değerlendirmemiz için bir seyahat deneyimi sunma taahhüdümüzü sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

kaynak: connectedaviationtoday

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.