Airbus Hamburg teslimatlarına sürdürülebilir havacılık yakıtı ile başlıyor

Airbus, şimdi Almanya’nın Hamburg kentindeki uçak teslimatlarını da içeren sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) operasyonlarını genişletiyor. Air Transat, AerCap’tan kiralamada iki yeni A321LR’yi teslim aldı. Her ikisi de uçağı Hamburg’dan Montreal, Kanada’ya kesintisiz uçmak için yüzde 10 sürdürülebilir havacılık yakıt harmanı kullandı.

Airbus, 2019 Aralık ayından bu yana Beluga nakliye uçağı ile Hamburg’dan SAF uçuşlarını başarıyla kurdu. Bugünün ticari teslimatı, Airbus’un hava taşımacılığının çevresel etkisini en aza indirmeye yönelik sürekli taahhüdünün altını çizen bir başka kilometre taşıdır – bu da müşterilere tanklarında sürdürülebilir yakıtlı yeni jetlinerler alıyorlar. Bu teslimat uçuşları 2016’dan beri Fransa’nın Toulouse kentindeki Airbus yönetim merkezi üretim tesisinden başlayarak Mobile, Alabama, ABD’den başlıyor.

Airbus, havacılık endüstrisinde sürdürülebilir yakıtların daha düzenli kullanımını teşvik etme stratejisinin bir parçası olarak bu seçeneği sunmaktadır. Air Transat’ın Hamburg’dan teslim edilen A321LR uçakları için yakıt Air bp tarafından sağlandı ve Neste tarafından üretildi.

Airbus ve Air Transat çevre konularında uzun bir işbirliği geçmişine sahiptir. Airbus, 13 yıl önce çevre programını başlatmak için havayolunu destekledi ve her ikisi de yakıt verimliliği gibi çevresel projeler üzerinde birlikte çalıştı. Air Transat 1999’dan beri Airbus tek koridorlu ve geniş gövdeli uçak işletmektedir.

“Sürdürülebilirlik ve verimlilik müşterilerimiz ve Airbus için çok önemlidir. Sürdürülebilir havacılık yakıtı gelişmeleri, havacılık endüstrisinin çevresel ayak izini azaltmada önemli bir rol oynayacaktır. AerCap ve Air Transat gibi uçakları Hamburg’dan Kanadalı homebase duraksamalarına uçuran ortaklarla teslimat uçuşlarında sürdürülebilir havacılık yakıtları kullanarak, daha sürdürülebilir bir havacılık geleceğine katkıda bulunmak için somut adımlar atıyoruz ”dedi. Airbus.

Başkan ve Ticari Reklamcı Philip Scruggs, “Airbus’taki ortaklarımız ve uzun süredir müşterimiz Air Transat ile birlikte çalışarak bu tarihi dönüm noktasının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. AerCap Görevlisi. “AerCap, 2021 yılına kadar filosunu yaklaşık üçte iki yeni teknoloji uçağına geçirme hedefi ile desteklenen daha sürdürülebilir hava yolculuğuna geçişi kolaylaştırmaya kararlıdır.”
Air Transat Başkanı ve Genel Müdürü Jean-François Lemay, “Hamburg fabrikasında bu yeni teslimat seçeneğinden yararlanan ilk müşterisi Airbus’ın bizim için bir onur ve güven işareti” dedi. “Bu girişim, havayolu endüstrisinin iddialı dekarbonizasyon hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunurken kendi karbon ayak izimizi azaltma taahhüdümüzün bir parçası.”

Gazyağı fosil yakıt kısmı karbon kredisi alımıyla dengeleneceğinden, hem bugünün hem de yarının teslimat uçuşları karbondan bağımsız olacaktır.

Lemay, “Karbon nötr uçuşlar yapan ilk Kanadalı taşıyıcı olmaktan gurur duyuyoruz ve yolcularımıza çevresel ayak izimizi dikkate alan bir seyahat deneyimi sunma taahhüdümüzü sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Airbus serbest bırakma

kaynak: aviationnews.eu

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.