Airbus, NATO Çok Uluslu Çok Rol Tanker Taşıma Filosuna ilk A330 MRTT’yi teslim etti

Airbus, İspanya’daki Airbus Getafe tesisinde düzenlenen törenle NATO Çokuluslu MRTT Filosu (MMF) tarafından sipariş edilen sekiz Airbus A330 Çok Rol Tanker Ulaştırma (MRTT) uçağının ilkini resmen teslim etti. Bu ilk uçağın resmi kabulü, Hollanda, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Belçika ve Çek Cumhuriyeti tarafından oluşturulan bu çok uluslu birimin hizmete girişinde belirleyici bir kilometre taşıdır.

Uçak yarın Hollanda’nın Eindhoven şehrinde bulunan Ana İşletme Üssüne doğru kalkacak. MMF filosu aynı zamanda Almanya’nın Köln kentinde bulunan İleri İşletme Üssü’nden de ikinci bir yerden faaliyet gösterecek.

Airbus Savunma ve Uzay CEO’su Dirk Hoke, “NATO MMF programı savunma işbirliğinin geleceğini mükemmel bir şekilde temsil ediyor ve havuzlama ve paylaşım konseptinin gerçek başarısını gösteriyor. Silahlı kuvvetler için güvenilir bir ortak olan Airbus, A330 MRTT’sini ön planda görmekle gurur duyuyor ve NATO ortak ülkeleri için belirleyici yetenekleri ve birlikte çalışabilirliği sağlamaya hazır. ”

NATO Destek ve Satın Alma Ajansı (NSPA) Genel Müdürü Peter Dohmen, “MMF programı, ülkeler, AB ve NATO arasındaki mükemmel işbirliğinin ve OCCAR ile NSPA arasındaki güçlü işbirliğinin mükemmel bir örneğidir. Bu eşsiz teknoloji yeteneği, katılımcı ülkelerin birden fazla alanda çok çeşitli operasyonlar gerçekleştirmesini sağlayacaktır. Milletlere, sistem yöneticisi olarak NSPA’ya duydukları güvenden dolayı teşekkür eder ve gelecekteki görevlerinde başarılar dileriz. ”

Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı (OCCAR) Müdürü Matteo Bisceglia şunları söyledi: “İlk MMF uçağının teslimatı, OCCAR tarafından yönetilen MMF ADS iktisap sözleşmesinin önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. OCCAR, bu uçağı, performansta veya maliyette herhangi bir eksiklik olmadan müşteriye zamanında teslim etmekten gurur duyar. Bu başarının kilit noktaları MMF Milletlerinin NSPA ve OCCAR’ın Programı etkin bir şekilde yönetme kabiliyetine olan güveni, AB ile mükemmel işbirliği ve deneyimli MMF ekibinin başarılı olma isteğidir. ”

MMF programı, NATO’ya ait uçakları bir havuz düzenlemesinde kullanma münhasır hakkına sahip olacak altı ülke tarafından finanse edilmektedir. Uçak, uçuş sırasında yakıt ikmali, yolcu ve kargo nakliyesi ve tıbbi tahliye işlemleri için yapılandırılacaktır.

Avrupa Savunma Ajansı (EDA), 2012 yılında MMF programını başlattı. OCCAR, MMF satın alma aşamasını ve İlk Hizmet İçi Desteğin ilk iki yılını NSPA adına Sözleşme Yürütme Aracısı olarak yönetiyor. Satın alma aşamasını takiben NSPA, filonun eksiksiz yaşam döngüsü yönetiminden sorumlu olacaktır.

A330 MRTT, yeni nesil tankerin ileri teknolojisini, 200.000’den fazla uçuş saatinde kaydedilen operasyonel deneyim ile birleştirir. A330 MRTT, dünya çapındaki alıcılarla birlikte çalışabilir ve son MEDEVAC ve COVID-19 salgını ile ilgili stratejik nakliye görevleri sırasında kanıtlandığı gibi gerçek çok rol yetenekleri sunar.

Yukarıdaki görüntü Getafe, İspanya’da gerçekleştirilen bir endüstriyel uçuş sırasında ilk A330 MRTT’yi göstermektedir.

Airbus serbest bırakma

kaynak: aviationnews.eu

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.