Havacılığın Üzerindeki Yeni Kriz COVID-19

11 Eylül 2001 İkiz kule saldırıları… Havacılık bu saldırılardan sonra bir daha hiçbir zaman eskisi gibi olmadı. Havacılık tarihi en büyük ekonomik krizini yaşadı. Swissair, Sabena gibi dev havayolu şirketleri battı. Havacılık sektörünün toparlanması kolay olmadı . Havacılık sektöründe ‘güvenlik sektörü’ oluştu. Önlemler ve tedbirler sıkılaştırıldı. Tüm yolcu uçaklarının kokpit kapıları şifreli, darbeye dayanıklı hale getirildi. 2003 yılı SARS virüs salgınından dolayı havacılık sektörü tekrar ağır darbe aldı.Günümüzde ise tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüs salgını sebebiyle etkilenen sektörlerin tepe ismi tekrar havacılık oldu. COVID-19 salgınına kısa sürede çözüm bulunamaz ise havacılık sektörüne etkisinin 2003 yılında görülen SARS salgınından daha fazla etki edeceği kesin. Çünkü SARS salgınında tüm dünyayı etkisi altına alan ciddi bir karantina veya uçuş iptalleri söz konusu değildi. Havacılık sektörünün bu gelişmelere ne kadar hazır olduğunu zaman gösterecek.

Peki , tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü havacılık sektörünün içinde  ‘sağlık sektörünü’ oluşturur mu ? Havacılık sektöründe COVID-19 salgını sonrası toparlanma ne gibi yenilikler getirir ? Devlet yardımları havacılık sektörünü toparlar mı ?

Havayolu şirketlerinin bu sene sonuna kadar kapasitelerinin 40% ını uçurabileceklerini ve 2021’de 75% kapasite ile uçacaklarını ve tam toparlanmanın da 2022 den önce olamayacağını varsayıyorum. Finansal açıdan kayıpların getirdiği yükü kaldıramayan havayolu şirketleri malesef  2021 yılında sektörden çekilecekler. Bu süreçte finansal açıdan bu yükü kaldıramayan, sektörden elenen şirketlerin, destinasyon ve slotlarını ayakta kalan havayolu şirketleri alacaktır.

Salgın nedeni ile ülkelerin tüm dış ve iç hat uçuşlarının iptal olmasından dolayı uçakların hepsi yerde yatmaktadır. Havaalanlarında gördüğümüz bu manzara Uçak Bakım Teknisyeni olarak beni derinden etkiliyor. Havayolu şirketleri maliyeti azaltmak için tedbirler almaya başladı. American Airlines, filosundaki 16 adet Boeing 767’yı ve 34 adet Boeing 757’yi  2021 yaz sezonu sonuna kadar emekli ederek filodan çıkaracağını duyurdu. İngiltere merkezli, Avrupa’nın en büyük bağımsız bölgesel havayolu olan Flybe, hem mali sorunlar hem de koronavirüsten sebebiyle iflas ettiğini duyuran ilk havayolu şirketi oldu. THY, filosuna katacağı ilk Airbus A350’nin teslimatını ileri bir tarihe erteledi.

Havayolu şirketlerini bu süreçte en çok filodaki kiralık uçak oranı zorlayacaktır . Kiralık uçak oranı yüksek olan havayolu şirketleri uçmadığı süreçte de kontrat şartları gereği ödemelerine devam edecekler. Yani uçmayan uçakların kira ödemeleri devam edecek. Bu yüzden filodaki kiralık uçaklar, kira süresi devam ederken iade edilmeye çalışılıyor. Ayrıca uzun vadede yapılması düşünülen filo yenileme ve uçakların emekliliğe ayrılma projeleri de öne çekiliyor. Sivil havacılık otoritelerinin ve şirketlerin beraber yol haritası belirlemek için ‘kurul’ oluşturmaları kanaatindeyim. Bu kuruldan çıkacak kararlar devlet eliyle desteklenirse daha az zarar edileceğini düşünüyorum. Havayolu şirketlerinin ortak karar ve devlet desteği olmadan bu süreci atlatamayacağını düşünüyorum.

Virüs salgını ile devletler ve şirketler yeni önlemler alıyor. Bunların başında hijyen ve sosyal mesafe kuralları geliyor.Zira havacılık sektörüne sağlık sektörünün etkisi salgından sonra kaçınılmaz olacaktır. Şirketleri, uçak içi dezenfekte ile beraber sosyal mesafe sebebi ile koltuk azaltmaya kadar  gidebilecek yeni kurallar bekliyor. Uçak koltuk konfigürasyonlarının değişme ihtimali bile söz konusu olabilir.Bu konuda son sözü ilgili sivil havacılık otorite kararları söyleyecektir.

Havacılık sektöründe bizleri COVID-19 virüsünün etkisi ile büyük değişiklikler bekliyor.

3 Yorum
 1. Mükremin der ki;

  Kabin, kokpit, teknik, yer personelleri, temizlik, güvenlik personelleri, hatta turizm sağlık gıda gibi diğer sektörler de artık havacılık sektörümüz ile tamamen ilişkili. Devletin bu konuda sessiz kalmayacağını düşünüyorum. Özellikle thy dışındaki firmalara sınırlı süreli vergi muafiyetleri, istihdam teşvikleri vb gibi ayrımcılıklar bulunulmalı.
  Yolumuz açık olsun.

 2. Mustafa der ki;

  👏👏👍

 3. Tunahan der ki;

  Teşekkürler 👍

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.