HEM’de”KARNEYİ GETİR BURGERİ GÖTÜR” etkinliği

HEM Havacılık Eğitim Merkezi’nde Kurumumuzca, personelimizin çocuklarına yönelik olarak her karne döneminde gerçekleştirilen,”KARNEYİ GETİR BURGERİ GÖTÜR” etkinliği 20 Ocak 2020 tarihinde yapıldı.

HEM’in kurucucu ve Genel Müdürü Burtay Ölek, uçuş harekat uzmanı kurslarına büyük ilgi gösterildiğini ifade ederek, bu nedenle Temmuz-Kasım döneminde iki kurs daha açmayı planladıklarını söyledi. 2004 yılından beri Uçuş Harekat Uzmanlığı Temel ve Tazeleme eğitimleri olmak üzere toplamda 328 dispeçer yetiştirdiklerine dikkat çeken Ölek, mezunların da halen sektörde görev yaptığını dile getirdi. Ölek, kursların halen devam ettiğini ifade ederek, yoğun talep üzerine 2 Temmuz-14 Ağustos arasında kısa dönem, 3 Eylül-16 Kasım arasın da uzun dönem Uçuş Harekat Uzmanlığı Temel ve Tazeleme Eğitimleri düzenleyeceklerini bildirdi.

310 SAAT EĞİTİM VERİLİYOR!

Uçuş Harekat Uzmanı, ulusal ve uluslararası sivil havacılık talepleri ile uçuş emniyet tedbirlerini yerine getirmek amacıyla; emniyetli bir şekilde uçuş harekatını planlayan, uygulayan, uçuş süresince uçuşu takip ve kontrol eden, uçuşun herhangi bir safhasında Commander’ın talebi veya ele ulaşan bilgiler ışığında uçuşun güvenli ve etkin bir şekilde devamını sağlamak için uçuş ekibini bilgilendiren, uçuş hakkındaki bilgilerin gerekli birimlere aktarılması için uçuş akışını izleyen, acil durum (sabotaj, kaza kırım, uçak kaçırma v.b.) bilgilerinin gerekli birimlere iletilmesini sağlayan kişilere deniyor. Uçuş Harekat uzmanları aynı zamanda, Uluslararası ICAO Annex-1 Chapter 4.5, ICAO Annex-6 Chapter 10 ve Ulusal SHY-UHU Yönetmeliği ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış geçerli lisansa sahip ve uçuş görevi de bulunan nitelikli kişilerden oluşuyor. HEM de, uçuş harekat uzmanlarına yönelik ICAO Doc. 7192-AN/857 PART D–3 dokümanında tanımlı önceden tecrübesi olmayanlara 310 saat, önceden tecrübesi olanlara da 194 saat eğitim sunuyor.

Uçuş harekat uzmanları; Sivil Havacılık Hukuku, Aerodinamik, Genel Meteoroloji, Hava Trafik Kontrol ve kuralları, Seyrüsefer, Performans, Ağırlık ve Balans, Uçuş Planlama, Tehlikeli Madde Taşımacılığı, Haberleşme, Uçuş İzleme, İnsan Faktörü ile Güvenlik konulunda eğitim görüyor. Bu kurslara ise havayolu çalışan personeli, hava trafik kontrolörleri/CPL lisanslı pilotlar, sivil havacılık okulu mezunları, meteoroloji mezunları ve bu mesleğe ilgi duyanlar katılabiliyor.

21 YAŞINDAN GÜN ALMIŞ OLANLAR KATILIYOR

Düzenlenen kurslar için de, 21 yaşından gün almış olmak, en az ön lisans programlarının birinden mezun olmak, ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan veya denkliği belirlenen İngilizce sınavlarının birinden en az 50 veya eş değeri puan almak, SHGM tarafından yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezlerinde yapılan muayene sonucunda, uçuş harekât uzmanı görevlerini yerine getirmeye engel teşkil edebilecek herhangi bir fiziksel ya da akli hastalığa sahip olmadığını, merkezi sinir sisteminin normal olduğunu, gözlüklü ya da gözlüksüz en az 6/9 görme keskinliğine sahip olduğunu, yeterli işitme kapasitesine sahip olduğunu, kulak, burun ve boğaz fonksiyonlarının normal olduğunu belgeleyen sağlık kaydına sahip olmak gibi şartlar aranıyor.

HANGİ SERTİFİKA ALINIYOR?

Kurs sonunda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, SHGM ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı, kursa katılım sertifikası veriliyor. Kursiyer, sertifika ile SHGM’nin yaptığı sınavlara müracaat ettiğinde başarılı olduğu taktirde, zorunlu staj sonrası, gerekli belgeler ile SHGM’ne müracaat ederek ‘Dispeçer Lisansına’ sahip oluyor. Bu lisans ise ABD hariç tüm ülkelerde ICAO Doc. No.7192-AN 857 Part D-3 çerçevesinde geçerli sayılmaktadır. Lisansın ABD’de de geçerli olabilmesi için de FAA’den iki haftalık kurs alınması gerekiyor.

Ayrıca, kurs kapsamında, IATA ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü onaylı Tehlikeli Maddeler Sertifikası (Kategori 10 için) ve Güvenlik Bilinci Sertifikası ile CRM/DRM sertifiları öğrencilere veriliyor.

 

 

 

 

 

 

kaynak:gokyuzuhaberci

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.