JetBlue uçucu iyileşme için hazırlanıyor | Haberler


JetBlue Airways, ikinci çeyrekte 320 milyon dolar zarar açıkladı ve koronavirüsün New York merkezli düşük maliyetli taşıyıcı üzerindeki uzun vadeli etkileri netleştikçe üçüncü ve dördüncü çeyreklerde daha fazla oynaklık bekliyor.

Operasyonel gelir, taşıyıcı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık% 85 düşüşle çeyrekte yaklaşık% 90 düşüş gösterdi, çünkü taşıyıcı günlük nakit yanmasını azaltmaya çalıştı.

Çeyrekte nakit yanması günde yaklaşık 7,7 milyon dolardı ve JetBlue üçüncü çeyrekte 7-9 milyon dolar aralığında kalmasını bekliyor.

jetblue kuyruk yüzgeçleri

JetBlue genel müdürü Robin Hayes, şirketin toparlanmaya 28 Temmuz’daki üç aylık kazanç çağrısında “Toparlanmanın doğrusal olmayacak olması muhtemel” dedi.

“Son iki ay içinde nakit yanmamızı azaltma konusunda ilerleme kaydettik ve operasyonlarımızı çok dinamik talep ortamına göre yeniden boyutlandırma konusunda hızlı olduk. Talep, Nisan ayında gördüğümüz düşük seviyelerden önemli ölçüde iyileşmiş olsa da, rezervasyonlar dalgalanıyor ve yaz boyunca ilerledikçe değişen eğilimleri ele almaya odaklanıyoruz ”diye ekliyor.

Yöneticiler, havayolunun üçüncü çeyrekte kapasitenin en fazla% 55’ini ve planının üçte ikisini uçmayı planladığını söylüyor. Dördüncü çeyrekte gelir% 60-70 civarında azalacak.

Kuzeydoğu ABD’de ve Florida’da geleneksel olarak güçlü olan havayolu, son zamanlarda tatilciler olarak aylarca yerinde barınma emirlerinden sonra bir tatil için çaresiz kaldıkça yeni karantina kısıtlamalarına karşı daha dikkatli olmak için daha fazla iptalle uğraşmak zorunda kaldı. New York City bölgesinde olduğu gibi güney tatil beldelerinde de vaka sayısı artmaktadır. JetBlue, nakit tasarrufu sağlamak için planlama konusunda muhafazakar olduğunu söylüyor.

Havayolunun baş operasyon sorumlusu Joanna Geraghty, “Uçuşlar için bile nakit molamızı anlıyoruz ve nakit pozitif olmayan uçuşlar yapmayacağız” diyor. “Şu anda nakit korumaya odaklandık.”

JetBlue, ikinci çeyreği, federal olarak finanse edilen CARES Act hükümeti mali yardımının bir parçası olarak aldığı 936 milyon dolarlık bordro desteğini içeren 3,4 milyar dolar likidite ile sona erdi. Mart ayında kabul edilen federal yardım faturası, pandemik kaynaklı krizin zirvesinde müşteri talebi sıfıra düştükten sonra ABD yolcu taşıyıcılarının likidite sıkışıklığı yoluyla yönetmeleri için 25 milyar dolar ve ilave 25 milyar dolar kredi ayırdı.

Bu hibe ve kredilerin şartları, havayollarının Eylül sonuna kadar çalışanları yerinden oynamaması veya işten çıkarmamasını gerektiriyordu.

ABD hükümeti, halk tarafından “CARES-2” olarak adlandırılan planın genişletilmesini düşünüyor, ancak şu ana kadar bu müzakereler sonuçsuz kaldı. Sendikalar ve havayolları, milletvekillerini bu uzantıyı değerlendirmeye ya da hava taşımacılığı sektöründeki kitlesel işten çıkarmaların Ekim ayında gelmesini beklemeye çağırdı.

“Gördüğüm gibi, CARES-1 sektörü kurtardı ve CARES-2 işlerle ilgili,” diyor Hayes. “CARES-2’nin işleri korumak ve sektöre iyileşmesi için daha fazla zaman vermek için önemli bir oyun değiştirici olacağına şüphe yok.”

DOĞU VE BATI SAHİL DEĞİŞTİRME

İki hafta önce JetBlue, Kuzeydoğu ABD’de yoğunlaşan rakip Amerikan Havayolları ile, yolcuların iki havayolundaki uçuşlar arasında daha sorunsuz bir şekilde bağlantı kurmasını sağlayacak stratejik bir işbirliği anlaşması yaptığını duyurdu.

Anlaşma, kod paylaşımı ve sadakat anlaşmaları sağlayarak müşterilerin her iki havayolu üzerinde mil toplamalarına ve harcama yapmalarına ve aynı zamanda iki taşıyıcı tarafından işletilen kitap rotalarına izin veriyor. JetBlue müşterileri için daha fazla transatlantik rota açarken, Amerikalı gezginlerin JetBlue’nun Boston ve New York-JFK merkezlerinden daha fazla seçeneği ve daha iyi bir dayanağı var. Havayolları o sırada kodlayıcıların JetBlue ağına 60 yeni Amerikan rotası ve Amerikan operasyonuna 130 JetBlue rotası getireceğini söyledi.

Hayes, “Bu yeni ve eşsiz ortaklık, koronavirüsün etkisinden kurtulmamızı hızlandıracak ve kuzeydoğuda rekabet etme yeteneğimizi güçlendirecektir” diyor.

Bu arada, Batı Kıyısı’nda JetBlue, 9 Temmuz’da, ekip, servis ve bakım üsleri de dahil olmak üzere tüm Los Angeles bölgesi operasyonlarını Long Beach’ten yaklaşık 27 km uzaklıktaki Long Beach’ten çok daha büyük Los Angeles Uluslararası havaalanına taşıdığını söyledi. . JetBlue’nun Long Beach’teki son günü 6 Ekim olacak.

Geraghty, “Aksi takdirde sınırlandırılmış bir havalimanındaki bu konsolidasyon, maliyetlerin iyileştirilmesine ve marjların iyileştirilmesine yardımcı olacak” diyor. “Yurtiçinde ve yurtdışında büyümemizi daha uzun vadeli kılıyor”

Havayolunun 2025 yılına kadar Los Angeles’tan günde 70 uçuş yapmayı planladığını da ekliyor.

JetBlue’nun kıtalararası Los Angeles’tan uçması “Long Beach’i geniş marjlarla geride bırakıyor” diyor.

kaynak: flightglobal.com

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.