KANATLARIMIZ KIRILMADI

Ülkemizde havayolu şirketleri haziran ayında uçmaya başlıyor . Koronavirüs tehdidine karşı havayolu şirketleri alacakları tedbirleri belirledi. Sağlık Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile görüşmeler devam ediyor .Bu süreçte Sağlık Bakanımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlara normalleşme sürecinde tedbirli ve dikkatli olarak teşekkür edebiliriz diye düşünüyorum. Emeklerinin hakkı asla ödenmez.

Ülkemizde yasaklar ve tedbirler kalkmaya başladı.Uçak yolculuğu yapacakların soruları ve tedirginlikleri malesef devam ediyor. Peki , uçak içerisinde sosyal mesafe kuralı olacak mı ? Uçaklarda üçlü koltukta aradaki bir koltuk boş bırakılacak mı? Maske kullanmayan ve hijyen kurallarına dikkat etmeyen yolcular uçuştan men edilecek mi ?

Havayolu şirketleri ve havalimanları, sağlık otoritelerinin öne çıkan görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda aldıkları önlemleri, koydukları kuralları açıklıyor.Uçak  Bakım Teknisyenleri , pilotlar,  kabin ekibi , yolcu ve kargo hizmeti çalışanları belirlenen kurallar çerçevesinde hijyen ve maske kullanımına azami dikkat gösterecek. Aynı duyarlılığın yolcular tarafından da gösterilmesi bekleniyor. Herkese görev ve sorumluluklar düşüyor. Hijyen kurallarına uymayan ve maske kullanmayan yolcuların uçuştan men edilmesi bu süreçte kaçınılmaz olacaktır.

Seferler öncelikle kısa mesafeler ile başlayacak. Havayolu şirketleri de bu doğrultuda planlarını yapıyor. Dar gövdeli uçaklarla günde 3-5 sefer yapmak yerine, geniş gövdeli uçaklarla daha az sefer yaparak daha çok yolcu taşınması mantıklı gözüküyor ama tedirginlikleri de beraberinde getiriyor. Tek sefer ile çok yolcu taşımak havayolu şirketleri için ekonomik açıdan iyi bir fikir olabilir.

Ama ya yolcular… Tedirgin, kararsız. Havayollarını bekleyen büyük tehlike yolcunun kararsızlığı olacak. Benim bu konuda fikrim , geniş gövdeli çift koridorlu uçaklar havalimanlarında biraz daha misafir kalacağa benziyor. Dar gövdeli uçaklarda tek koridor olduğu için sosyal mesafe nasıl sağlanacak soruları geliyor haklı olarak. Uçaklarda  koltukların yanlardan, ön ve arkadan mesafeleri de açılabilir, ama bu şekilde de bilet maliyetleri yükselecektir. Orta koltuğu boş tutmanın çözüm olacağını düşünmüyorum. Havayolu şirketleri için en tartışmalı konu koltuk !  Henüz otoritelerden de bu konuda net bir açıklama gelmiş değil. Anlayacağınız  uçakta sosyal mesafe işi karışık.

Sağlık Bakanlığı, ICAO, IATA  ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) nün belirlediği kurallar uçak içerisinde ve havalimanlarında geçerli olacak. Kesinlikle hijyen standartından ödün verilmeyecek. Yolcular uçak içerisinde güvende olmak istiyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü  2003 yılında ki SARS virüsünü örnek göstererek uçak yolculuğunun virüs bulaşması açısından çok düşük bir risk taşıdığını belirtiyor. Uçak Bakım Teknisyeni olduğum için teknik açıdan incelemek ve bilgi vermek istiyorum. Uçaklarda bulunan hastane standartlarındaki HEPA filtre sistemleri ile kabin içindeki hava, her 3 dakikada bir yenilenmektedir.HEPA filtreler (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi); 0,3 mikrona kadar havada bulunan partiküllerin %99,97’sini havadan arındırabilen özel filtreleme sistemleridir. HEPA filtre sistemleri, havadaki bakteriyel ve viral organizmaların yayılmasını engelleyerek hava yoluyla bulaşan hastalıklara karşı üst düzey koruma sağlamaktadır. Bu anlamda HEPA filtreleri tıbbi bir standart olarak kabul edilmektedir.Kabindeki hava saatte 15 ila 25 kez tamamen tazelenirken havadaki toz parçacıkları ile bilinen tüm bakteri ve virüsler filtrelenmektedir. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü’ne katılıyorum ama düşük bir risk bile ihtimal yok demek değildir. Tedbirleri bırakmamalıyız.Uçak yolculuğu hakkında Dünya Sağlık Örgütü’nün birçoğumuzun merak ettiği konulara tavsiyelerde bulunduğu linki de paylaşıyorum.

https://www.who.int/ith/mode_of_travel/tcd_aircraft/en/

Standart havacılık kurallarının yolculara hatırlatıldığı güvenlik videoların içeriklerine koronavirüs sebebiyle yeni bilgiler eklenecektir. “Uçuş boyunca maskenizi çıkarmayın!” Günlük hayatta alışık olduğumuz için sorun yaşanılacağını düşünmüyorum. Ortak alanların nasıl kullanılacağı lavabo ve tuvalette hijyene dair bilgiler büyük önem arz ediyor.

Kanatlarımız kırılmadı !

Umudumuzu yitirmiyoruz.

İstikbal’in göklerde olduğu inancı hep içimizde…

1 yorum
  1. Haluk der ki;

    Icerigi cok zengin tam aradigim yazi, teşekkürler

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.