Mahkemeden HAVAŞ Seferlerine Durdurma

Malatya kent merkezinden Malatya Havaalanı’na yolcu taşıyan Havaş firmasının seferleri mahkeme kararı ile durduruldu.

Havaalanına yolcu taşımacılığı yapan Meydan Taşımacılığın İdare Mahkemesine başvurması sonucu uzun yıllar Malatya’da havaalanına yolcu taşıyan HAVAŞ firmasının yolcu taşıma işlemini durdurduğu öğrenildi.

Malatya’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasından sonra, ilgili yasanın belediyeye havaalanı güzergahında otobüs servis hizmeti sağlama yetkisi vermesinden sonra Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ şirketi, kent merkezi ile havaalanı arasında yolcu taşıma işi konusunda ihale düzenledi.

Koşulları itibarıyla ‘adrese teslim’ eleştirileri yapılan ihaleyi, Meydan Taşımacılık firması kazandı. Bu firmanın, ihaleden sonra HAVAŞ’ın havaalanına yolcu taşıma yetkisi kalmadığı yolundaki itiraz ve iddiaları bir süre sonra yargıya taşındı.

Mahkeme, ihaleyi kazanan firmayı haklı bularak HAVAŞ’ın Malatya kent merkezi – Havaalanı güzergahında yaptığı yolcu taşıma faaliyetinin durdurulması yönünde yürütmeyi durdurma kararı verdiği öğrenildi.

MOTAŞ Müdürü Erkoç, kararı doğruladı

Söz konusu karar ile ilgili soruları cevaplayan MOTAŞ Genel Müdürü Cemal Erkoç, Havaş’ın havaalanına seferleri hakkında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini doğruladı.

Erkoç, “Malatya büyükşehir olduktan sonra havaalanına yolcu taşıma konusunda büyükşehir belediyelerinin ihale yapma yetkisi var. Malatya Büyükşehir Belediyesi de daha önce bu yönde bir ihale yapmış ve ihaleyi bir firma kazanmış. Bu firma, ‘Ben taşıma işi için ihaleye girdim’ diyerek diğer firmanın taşıma hakkı olmadığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmuş. Ve Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı verdi” açıklamasında bulundu.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

kaynak:gokyuzuhaberci

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.