Myanmar Gezi Rehberi

Myanmar, dünyanın en gizemli yerlerinden, henüz keşfedilmemiş bir ülke. Çin, Bangladeş, Tayland ve Laos’a komşu olan, yüzünü Hint Okyanusu’na çevirmiş bir Uzakdoğu ülkesi. 60 milyon nüfusuyla Güney Doğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesi.

1962-2011 arasında askeri rejimle yönetilen ülke, 2011’den itibaren eski general Thein Sein’in liderliğinde kurulan sivil hükümet tarafından idare edilmeye başlandı, ancak hükümetin önemli bir kısmını eski askerler oluşturuyor.

Myanmar Gezi Rehberi

50 yıldır askeri iktidar tarafından yönetilen Myanmar (Burma), tam anlamıyla Asya’nın kapalı kutusu. Tam anlamıyla güvenli olduğu söylenemez. 1962 öncesinde Asya’nın en zengin ikinci ülkesi iken general Ne Win’in başlattığı Burmese Way to Socialism programı sayesinde bölgesinin en fakir ülkelerinden biri haline gelmiş.

Sekiz ana etnik grubun (Bamar, Karen, Karenni, Shan, Mon, Kachin, Chin, Rakhayn) bulunduğu ülkede, anayasa tarafından tanınan yaklaşık 135 etnik grup bulunuyor.

Çok zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen askeri rejim nedeniyle 1962’den bu yana dünyanın en fakir ülkelerinden biri haline gelmiş. Özellikle sağlık sistemi alanında durum çok kötü ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 190. sırada yer alıyor.

Gördüğüm kadarıyla da ülke 1962 yılında tıkılıp kalmış, ne ülke altyapısı ne de sosyal yapı açısından en ufak bir ilerleme yok. Arada bir ordu sıkılınca ülkenin adını, bayrağını, başkentini ve şehir isimlerini değiştiriyor (ülke geçmişte Burma ve Birmanya olarak anılıyordu).

Dış ülkelere kızarsa da sınırlarını kapatıyor, bu sırada ne turistler dışarı çıkabiliyor ne de dışarıdan insan girebiliyor ülkeye.

Ortalama yaşam süresi ise 57. Halk turistlere hiç alışık değil, özellikle Myanmar turu almış turist kafileleri dışında, yalnız gezen turist görünce çok şaşırıyorlar ve uzun süre gözlerini dikip bakabiliyorlar. Ancak zararsız olduklarını söyleyebilirim, burada halkın isteyeceği son şey başını belaya sokup polis ve askerlerle yüz yüze gelme.

Myanmar-Map-Haritası-Nerede

Ülkeden bahsederken Aung San Suu Kyi’den bahsetmemek olmaz. Kendisi askeri rejime karşı mücadelesi ile tanınan, Gandi, Martin Luther King gibilerin izinden giden insan hakları savunucusu cesur bir kadın siyasetçi. Ordu 6 sene boyunca onu hapsetti ve adını karalamak için her şeyi yaptı.

Anayasa hükümlerine göre Meclisin her iki kanadında Silahlı Kuvvetlere dörtte bir oranında kontenjan ayrıldığı için liderliğini Aung San Suu Kyi’nin yaptığı National League for Democracy (NLD) yaklaşık %80 oy oranıyla, meclis genelinde sandalyelerin yaklaşık % 60’ına sahip oldu.

Myanmar Birlik Meclisinde 15 Mart 2016’te yapılan oylama sonucunda, NLD tarafından aday gösterilen Htin Kyaw 652 oydan 360’ını alarak Myanmar’ın yeni Devlet Başkanı seçildi. Yeni Kabine 1 Nisan 2016 tarihinde kuruldu.

UNESCO Dünya Mirası listesinde Pyu Antik kenti (2014) yer alıyor. 1TL= 414 Myanmar Kyat (karaborsa kuru). Ağırlık ölçü birimleri peiktha, 1,6kg’a denk geliyor. Uzunluk olarak ise feet ve mil kullanıyorlar.

Ne yazık ki uğruna savaştığı demokrasi uzun süre boyunca ülkeye gelecek gibi gözükmüyor. Şu anda ordu tarafından halka uygulanan yoğun bir baskı ve acımasız kurallar var. Ülkeyi anlamak istiyorsanız George Orwell’in ‘Burma Günleri’ kitabını okumanızı tavsiye ederim. Orwell Myanmar için üç kitap yazmış; Burma Günleri, Hayvan Çiftliği ve 1984!

Myanmar’da kredi kartı geçmiyor (Büyük şehirlerde ve havalimanında artık bulmak mümkün) ve ATM’den para çekemiyorsunuz. Bu nedenle tüm geziniz boyunca harcayabileceğiniz tahmini miktarı dolar ya da euro olarak ülkeye götürüp Myanmar Kyat’ına çevirmelisiniz. Ülkede nakitinizin bitmesi başınıza gelebilecek en kötü şey.

İki döviz kuru var: hükümetin resmi kuru ve karaborsa kuru. Resmi kurda 1$ 6Kyat ederken, karaborsada şu anda 775 Kyat ediyor Örnek vermek gerekirse paranızı bankalara gidip resmi kurdan değiştirirseniz bir kolaya 166$, bir gece tek kişi konaklamaya ortalama 1000$ veriyorsunuz. Tabi bu durumda kimse resmi kurdan bozmuyor dolarlarını.

Ne yapılması gerekli peki, ülkenin en büyük şehri Yangon’a uçtuktan sonra (uluslararası uçuşların %99’ı bu şehre yapılıyor) şehir merkezine gidiyorsunuz (taksiye dolar veriyorsunuz doğal olarak) ve kuyumcular çarşısı gibi bir yerde paranızı iyi bir kurdan bozduyorsunuz.

Ancak tam olarak yasal bir uygulama değil ve son birkaç yıl öncesine kadar sıkı cezaları vardı. Örneğin parasını karaborsada bozduran bir gezgin aynı karaborsacının ihbar etmesi üzerine polis tarafından tutuklandı ve bir senelik hapis cezasına çarptırıldı. Bilin bakalım bu gezgin nereliydi: Türkiye..

Myanmar-Burma-Girls

Şehir merkezinde elinde parayla dolaşan birçok adam var, en yüksek kuru onlar söylüyor ama sürekli hile yapıyorlar. Kuyumcunun 775 verdiğine 900 derler ama çeşitli oyunlar sonucu bir bakmışsınız elinize almanız gerekenin yarısı geçmiş ya da dolarlarınızla beraber adam kaçıyor.

Kur ise aşırı değişken, geçen sene 1$ 1150 Kyat ederken şimdi %33 düşmüş. Bu nedenle doların yüksek olduğu dönem gitmekte yarar var, yoksa her yerde fiyatlar birkaç katına çıkıyor. İnternette 4$ diye gördüğüm oteller olmuş 8$, otobüs biletleri de en az %50 artmış. O yüzden Myanmar ucuz mu değil mi sorusunun cevabı, “dolar kuruna bağlı” olmalı.

Neyseki 2011 yılında çıkan bir uygulama ile havaalanında karaborsa fiyatı veren döviz büroları açıldı. Bu nasıl yasal oluyor demeyin, bilmiyorum Haftaiçi 7, haftasonu 10’da açılan bu ofisten artık paranızı güvenle bozdurabilirsiniz. Ama verdiğiniz her parayı büyüteçle inceledikleri ve arşivledikleri için tek para bozdurma işlemi yarım saat sürüyor.

Bozduracağınız dolar tam anlamıyla mükemmel şekilde olmalı, parada en ufak yırtık, kırışlıklık, tükenmez kalemle yazılmış yazı ya da katlama izi varsa kabul etmiyorlar. 100$’larda da CB serisi banknotları kabul etmiyorlar. Ama kendi paralarını sorarsanız para demeye bin şahit, savaştan çıkmış gibiler.

Bütün paranızı kesinlikle bozmayın. Tren biletleri, otel ücretleri, müze-şehir girişleri ve çıkış harcını dolar olarak ödemek zorundasınız. Bir şeyi dolar olarak öderseniz üstünü dolar alırsınız, aksi halde Kyat olarak.

Peki oldu da paranız bitti, ne yapacaksınız? Tek çözüm, bir şekilde Yangon’a varmak. Burada kredi kartınıza güzel bir komisyon karşılığı (%7-30 arası değişiyor, genellikle üst limite yakın olmak üzere) nakit para veriyorlar. Bunu en az komisyonla veren yerlerden biri Sedona Hotel’di ama son gün parasızlıktan telefon açtığımda bu uygulamayı kaldırdıklarını söylediler. Başka nerede yapılıyor bir fikrim yok.

Halkın dolar satın alması yasak, bu nedenle yurtdışına çıkamıyorlar (yurtdışında Myanmar parası bozduramıyorsunuz), bu nedenle gördükleri turistlerden Kyat’ları karşılığında dolar vermelerini istemekten başka çareleri kalmıyor. Sonuçta beşer- onar dolar biriktire biriktire uçak biletlerini ve masraflarını karşılayabiliyorlar.

Myanmar Vizesi Bangkok’tan alınabilir. Minglaba: Merhaba Çiizube: Teşekkürler Tadda: Hoşçakal

Myanmar Gezilecek Yerler

1. Yangon

Myanmar-Burma-Children

Yangon, 6 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük kenti, eski başkenti ve idari merkez olmanın yanı sıra, Myanmar Budizmi’nin de merkezi sayılıyor. Kuleleri altınla kaplı olan iki ünlü Budist tapınağı, Sule Paya ve Svedagon’a da ev sahipliği yapan şehirde bulunan bu tapınakların altınları her üç yılda bir yenileniyor.

Yenileme esnasında tonlarca altının harcandığı kuleler, gündüzki görkeminin yanı sıra, geceleri ışıklandırma sayesinde dikkat çekici rengi ile oldukça uzaktan bile fark edilebiliyor. Gider gitmez şehir merkezindeki MTT ofisinden haritalar alın. Burada başka şehirlerin de haritalarını bulabilirsiniz. Haritasız yolunuzu bulmanız gerçekten zor.

Kandavgyi Gölü’nün içinde klasik bir saray restoranı olan Karaveik, ilginç görüntülü yapısı ile dikkat çekerken, akşamları geleneksel dans ve kukla gösterisine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, müthiş bir doğaya sahip olan Kandavgyi Doğal Parkı da bu göle ayrı bir güzellik katıyor. Dilerseniz göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz ancak girişin 2000Kyat olduğunu belirteyim.

Shwedagon Pagoda’ya gidip en az 2-3 saat geçirin. Halkın huzur bulmaya ve ibadet etmeye gelip tüm günlerini geçirdikleri bu büyük tapınaklar kompleksi adeta şehir içinde şehir gibi.

Bagyoke Auna San Market, Yangon’un merkezinde kolonyal bir yapıdan oluşuyor. İçinde her tür hediyelik eşyanın satıldığı 1600′den fazla işyeri barındırıyor. Kaliteli müziklerin yapıldığı mekânların mevcut olduğu Yangon, Karaoke Barları ile eğlence severlere hitap ediyor. Sinemanın da çok popüler olduğu şehirde düzenli olarak İngilizce filmler oynatılıyor.

Tren istasyonuna gidip Circular Train denen trenlere binin (1$). Bu trenler sık aralıklarla kalkıyor ve 3 saat boyunca şehrin birçok mahallesinden geçip başladığı yere geri dönüyor. Hayatını tren raylarının çevresine kurmuş yerel halkı izlemek için birebir.

Nehrin karşı kıyısına geçin. Liman bölgesindeki teknelerden birini kullanabilirsiniz (gidiş-dönüş 2$). Karşı tarafta ise küçük köylerden oluşan apayrı bir dünya bulacaksınız. İskeledeki Trishaw sürücülerinden birini ayarlayıp dilediğinizce gezin.

Zamanınız varsa 160km ötedeki Kyaikhtiyo Pagoda’ya giden Mon State otobüslerinden birine binin. Bu pagodanın özelliği tepede olması ve uçurumun hemen kenarında fizik kurallarını aşan şekilde düşecekmiş gibi duran ama sabit kalan altın bir kaya var. Bu kaya Myanmar’ın simgelerinden biri durumunda.

Tropikal muson iklimi görülen Yangon’da, genel olarak muson yağışlarına denk gelen dönem Haziran-Eylül ayları. Hava sıcak, nemli ve bulutlu. Kış dönemi ise daha ılıman. Yağış nadir görülür.

2. Mandalay

Mynamar-Burma-Monks

Mandalay Tepesi’ne adım adım çıkın. Yukarıda tüm şehir, dağlar ve vadiden oluşan muhteşem bir manzara ayaklarınızın altında uzanıyor. Giriş bedava. Mandalay’den 11 km uzaklıktaki Amarapura kasabasına giden pick-up’lardan birine atlayın. Hedefiniz U Bein Köprüsü. Unutmayın, U Bein’de bir tur gidip gelinmeden Myanmar gezilmiş sayılmaz.

Mandalay’in 21 km güneybatısında bulunan Sagaing Tepeleri’ne çıkıp Kaunghmudaw Pagoda’sına gidebilirsiniz. Hemen yakındaki U Min Thonze Pagoda’da ise sıra sıra dizilmiş renkli onlarca Buda heykeli sizi bekliyor.

Mandalay’in diğer önemli bir atraksiyonu Mingun’a yapılacak 11 km’lik bot gezisi. Unutulmaz bir deneyim olduğunu söylüyor herkes, bunun için erken kalkmanız lazım çünkü günün tek botu saat 9’da kalkıyor.

3. Bagan

Bagan’da yanınıza harita ve yeterince su alıp bisiklet kiralayın ve 4400 tapınak arasından dilediğinize sürün. Her gittiğiniz tapınak yeni bir keşif, yeni bir deneyim olacaktır.

Bagan’ın en ünlü pagodası ise Shwezigon diye geçiyor. 1057’de yapılmış bu altın tapınak çok etkileyici (giriş bedava). Ananda Tapınağı’nın içinde devasa altın Buda heykelleri var. Buraya kadar gitmişken hemen yakındaki Bambu Kasabası’na uğramayı ihmal etmeyin.

4. Inle Gölü

Myanmar Gezi Rehberi
İnle Gölü, Myanmar

Inle Gölü’nde yapılacak tam günlük bir kayık gezisi hayatınızın en unutulmaz günlerinden birini geçirmenize sebep olacak. Keyfini çıkartın, göl insanlarının günlük hayatını hayranlıkla izleyin, ayak kürekçilerinin tek başlarına hem kayığı sürüp hem de nasıl balık tuttuklarını hayretler içinde görün.

Inle Gölü’ne yakın bir 1460m yükseklikteki bir tepede (Tanggyi) her sene Ekim ayında sıcak balon festivali yapılıyor. Denk gelirseniz çok güzel zaman geçireceğinizi garanti ederim. Buranın diğer bir özelliği üzerinde yaşayan çok sayıda tepe kabilesi olması.

5. Kalaw

Eğer bütün bunlardan sonra hala zamanınız ve enerjiniz kaldıysa Kalaw’a giden trek gruplarından birine katılabilirsiniz. Günübirlik, 2 ve 3 günlük yürüyüş seçenekleri var, birini seçin ve Myanmar’ın eşsiz doğasının tadını çıkarın.

Doğallığını koruyan Altın Topraklar’dan başlayıp, Bagan’a uzanmak ve yeni yerler keşfetmek isteyenlere hayat boyu unutulmayacak anılar vaat eden Myanmar bozulmamış Asya dokusu ile seyahatseverleri cezbediyor.

Yazar: Bekran Sarsılmaz

kaynak: yoldaolmak

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.