Qatar Airways 2020 veya 2021’de yeni uçak almayacak, CEO


1,2040583-749.353.676

İcra başkanı Akbar al-Baker Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Qatar Airways’in 2020 veya 2021’de Boeing veya Airbus’tan sipariş edilen yeni uçakları almayacağını söyledi.
Resim Kredisi: Reuters

Londra: Qatar Airways, 2020 veya 2021’de Boeing veya Airbus’tan sipariş edilen yeni uçakları almayacaklarını söyledi.

Qatar Airways, dünyanın en büyük iki planlamacısından on milyarlarca dolar uçak sipariş etti. Ancak hava yolculuğuna olan talepte bir düşüşün ardından, yeni uçaklara yer olmadığını ve bunun yerine yaklaşık 200 jetli filosunu küçülteceğini söylüyor.

İngiltere’nin Sky News gazetesine verdiği demeçte, “Oldukça fazla (teslimat) ertelenecek. Hem Boeing’e hem de Airbus’a bu yıl veya gelecek yıl herhangi bir uçak almayacağımızı bildirmiştik.” Dedi.

Diyerek şöyle devam etti: “Önümüzdeki iki veya üç yıl içinde bize teslim edilmek üzere sipariş edilen diğer tüm uçaklar şimdi yaklaşık sekiz ila 10 yıl kadar geri itilecek.” Al-Baker, planlamacılara, havayolunun talebine uymayı reddetmenin aralarındaki gelecekteki işleri tehlikeye atabileceği uyarısını tekrarladı.

“İhtiyaçlarımızı yerine getirmezlerse, (o zaman) onlarla uzun vadeli iş ilişkilerimizi gözden geçirmemiz gerekecek.”

Diyerek şöyle devam etti: “Boeing’e bunları başka bir uçak türüyle değiştirmek zorunda kalacağımızı zaten bildirmiştik … artık 737 MAX’a ihtiyacımız olmayacak.” Al-Baker, Qatar Airways’in Şubat ayında havayolları grubundaki payını artırdıktan sonra British Airways sahibi IAG’yi desteklemeye devam edeceğini söyledi.

“Bu stratejik bir yatırım. IAG’de yatırımcı olmaya devam edeceğiz” dedi. “Gerekirse, evet, IAG’ye eşitlik enjekte edeceğiz.”

kaynak: gulfnews.com

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.