SAS 5.000 İşe Kadar İş Gücünü Kesiyor

30 Nisan 2020 Perşembe, 10:12

SAS, havayolu şirketi “işi daha düşük talep ortamına uyarlıyor” olarak gelecekteki işgücünün 5.000’e kadar tam zamanlı pozisyonunu kaldırmaya çalışacağını açıkladı.

SAS, havayolu şirketi “işi daha düşük talep ortamına uyarlıyor” olarak gelecekteki işgücünün 5.000’e kadar tam zamanlı pozisyonunu kaldırmaya çalışacağını açıkladı. Danimarka, Norveç ve İsveç’in bayrak taşıyıcısı, şu anda 10.000’i aşmış olsa da yaklaşık 11.000 işçi istihdam ediyor, ancak sektörün “salgından önce yaşanan seviyelere geri dönmesinin birkaç yıl alacağını” öngörüyor.

Basın bülteninde havayolu, işgücünün potansiyel azalmasının Norveç’te 1.300, Danimarka’da 1.700 ve İsveç’te 1.900 pozisyonu olan üç ülkeye ayrılacağını söyledi. Her ne kadar işten çıkarmalar yerel iş yasalarına uygun olacak olsa da, SAS, işten çıkarılma sayısını azaltmak için herhangi bir çözüm bulmak için sendikalarla birlikte çalışacağını belirtiyor.

Star Alliance’ın kurucu üyesi olan SAS, Kopenhag, Oslo ve Stockholm’de bulunan her üç ülkede de merkezlere sahip ve şu anda Norveç ve İsveç’te azaltılmış bir yerel ağ işletiyor. COVID-19’dan önce havayolu günde 800’den fazla kalkış yaptı ve üç yeni Airbus A350-900’ü içeren yaklaşık 150 uçaklık bir filoyla çalıştı. Diğer beş kişinin de gelecek yıl teslim edilmesi planlanıyor. A350’lerin yanı sıra SAS, 2023’e kadar 41 A320neo daha ve bu yıl sonuna kadar üç A321LR almayı bekliyordu.
SAS CEO’su Rickard Gustafson, “COVID-19, SAS’ı sadece önümüzdeki aylarda değil, gelecek yıllarda da yankılanacak yeni ve benzeri görülmemiş bir gerçekle yüzleşmeye zorladı” dedi.

“Amacımız, İskandinavya’nın önde gelen havayolu şirketi olmaya devam etmek ve İskandinav altyapısında ulusun ve uluslararası bağlantının garantörü olarak lider bir rol üstlenmek. Bu önemli toplumsal işleve devam edebilmek için, maliyet tabanımızı mevcut koşullara uyarlamamız gerekiyor ”dedi.

“Talep daha çabuk iyileşirse operasyonları hızlı bir şekilde artırmaya ve etkilenen pozisyonların sayısını azaltmaya hazırız” diyerek geleceğe biraz umut vererek bitirdi.

AirlineGeeks

kaynak: gökyüzühaberci

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.