Türkiye’nin En Güzel 15 Tarihi Yeri

Medeniyetin beşiği olan Anadolu’dan sayısız kültür geldi geçti ve herbiri geride olağanüstü değerli izler bıraktılar. Dünyanın bir ucundan turistler bunları güzellikleri görmeye gelirken kendi ülkemizin bu en güzel tarihi yerlerini görmemek olmaz. Daha fazla ertelemeden, fırsat buldukça seyahat planlarınızı yapın ve hepsini görmeye çalışın. Instagram @yoldaolmak hesabımdan da bazılarını paylaştım.

15Pamukkale

Tam bir görsel şölen şölen sunan benzersiz coğrafya Pamukkale, Dünya’da hem doğal hem kültürel özellikleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş 29 yerden biri. Doğa ile tarihin nefis bir buluşması olan, günde on bin kişinin ziyaret ettiği Pamukkale, Antik dönemde hem şifalı suları hem de Aziz Philip’ten derman arayanların akınına uğruyordu.

Sahip olduğu karbonatlı su nedeniyle bembeyaz bir örtüye bürünmüş Pamukkale’nin antik dekorunu tamamlayan Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale’de görülmesi gereken en önemli tarihi yer. Antik kent içerisinde ana cadde ve kapılar, şifalı suların bulunduğu Antik Havuz, Apollon Tapınağı, kiliseler, çeşmeler, Nekropoller ve Antik Tiyatro yer alıyor. Romalı komutan Marcus Antonius’un Mısır Kraliçesi Kleopatra için yaptırdığı iddia edilen Kleopatra Havuzu’nda yüzmeden, Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine ev sahipliği yapan Laodikeia Antik Kenti‘ni görmeden dönmeyin. Nasıl gidilir öğrenmek istiyorsanız Pamukkale’ye nasıl gidilir yazıma göz atın. Binlerce yıldır şifa dağıtan, Karahayıt’ta konaklayabilirsiniz.

kaynak: yoldaolmak

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.