Uçak Bakımında Kadın Eli

Kadınlar tarih boyunca üretimin her aşamasında çalışmışlardır. Hem ailelerine hem de ülke ekonomisine olumlu yönde katkıları olmuştur.

Ralli pilotluğundan, ağır iş makinası veya kamyon sürmeye, tarım işçiliğinden jet pilotluğuna, cerrahlıktan Uçak Bakım Teknisyenliğine kadar, bedensel zorlanmayı umursamayıp, en iyi biçimde mesleğini yapan kadınlar saymakla bitmez.

Bu yazımda THY’nda zevkle çalıştığım güçlü bir kadından Uçak Bakım sektöründe kadın olmanın artılarını ve eksilerini dinleyelim…

1- Öncelikle Ayhatun Kehribar kimdir ?

1992 yılında Ankara Elmadağ’da doğdum. 4 çocuklu bir ailenin en büyüğüyüm. İlkokulu Ankara’da Yaşardoğu İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Daha sonra Ankara Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne gittim. Üniversite eğitimimi Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Uçak-Gövde-Motor Bakım bölümünde aldım. Haziran 2016’da mezun oldum. Şubat 2017’de Turkish Technic’de işe başladım. Uçak Bakım Teknisyeni olan eşimle burada tanıştım. 2018 yılında evlendim.

2- Uçak Bakımını bir kadın teknisyen olarak nasıl tanımlarsın ?

Kadın teknisyen olarak uçaklarda çalışmak benim için oldukça keyifli. Kadın gözüyle uçaklarda bakım yaparken daha özverili ve detaycı olduğumuzu düşünüyorum. Kadınlar yapısı gereği daha detaycı ve titiz düşündüğü için bu özellikler uçak bakımına da yansıyor. Özellikle sektörün içinde olmayanlar uçak bakımı denildiği zaman bu işi çoğunlukla güç gerektiren, bayanların yapamayacağı kadar ağır bir iş olarak algılıyor. Ancak ben uçak bakımını kadın teknisyenlerin de rahatlıkla yapabileceği oldukça keyifli bir iş olarak tanımlayabilirim.

3- Senin bu işi yapmanı sağlayan en önemli etken nedir? Mesleğini kendin mi seçtin yoksa yönlendirmeler oldu mu?

Bu işi yapmamdaki en büyük etkenlerden biri çocukluğumdan beri bir şeyleri söküp takmaya meraklı olmam, eşyaların içindekileri merak ederek nasıl çalıştığını hayal etmem oldu diyebilirim. Meslek seçimi konusunda ben de her üniversiteye hazırlanan öğrenci gibi çok fazla araştırma yaptım. O dönemde herkes farklı bir fikir sunup farklı yönlendirmeler yapıyor. Bu sırada Anadolu Üniversitesi’nde Uçak-Gövde-Motor Bakım bölümünü gördüm. Biraz araştırdığımda çok ilgimi çekti. Ancak o dönem çok bilinen bir bölüm değildi. Yakın çevrem ve dersane öğretmenlerimin de yönlendirmeleriyle tercihlerim arasına yazdım.

4- Sektörde hangi zorlukları yaşadın ?  Olduysa, motivasyon kaynağın neydi?

Sektörde kadın olmam sebebiyle erkeklere oranla daha fazla sıkıntı yaşadığımı söyleyebilirim. Öncelikle ilk tepkiler staj dönemimde başladı. Kadın teknisyen olmayan bir şirkette hat bakımda yaptığım stajımda hat bakım müdürünün bayan teknisyen kavramına sıcak yaklaşmamasıyla sektörde bize yer verilmesi konusunda sorunlarla karşılaşacağımı düşünmüştüm. Ancak ekipteki abilerimiz, şeflerim ayrım yapmadan yaklaştı. Olumsuz düşünceleri ilk olarak bu ekipte aklımdan çıkarmıştım. Daha sonra Turkish Technic’te işe başladığımda da ilk dönemler stajda yaşadığım sıkıntılara benzer sıkıntılar yaşadım. Hangar ortamı hat bakım ortamından çok farklıydı. Verilen işleri tek başıma yapamayacağım veya zorlanacağım düşünülüyordu sanırım. Yeni başladığım dönemde işler dağıtılırken bana genellikle evrak ve prosedür işleri verilirdi. Ancak daha sonra karşılıklı iletişim ve ekiptekilerle birlikte çalışıp kendimi ifade ettiğimde bu tavır değişti. Motivasyon konusunda çok fazla destekçim oldu. Başteknisyenler, ekip arkadaşlarım ve özellikle eşim bu konuda çok yardımcı oldular. Aynı zamanda bana verilen işleri sorunsuz bir şekilde tamamladıkça kendime olan özgüvenim de arttı. Bu da motive olmam konusunda oldukça fazla etkili oldu.

5-  Eşinizle birlikte çalışmak nasıl bir duygu ?

Birçok kişinin düşündüğünün aksine eşimle aynı şirkette çalışsam da ekiplerimiz farklı olduğu için gün içinde nerdeyse hiç görüşemiyoruz. Eşimle aynı işi yapmanın çok fazla artısı var benim için. Benden daha tecrübeli olması sebebiyle aklıma gelen tüm soruları istediğim her an sorabileceğim biri var. Eşimin tavsiyeleriyle kendimi geliştirmem daha kolay oluyor. Aynı şirkette çalıştığımız ve ikimizde uçak bakım teknisyeni olduğumuz için iş konusunda yaşanan sıkıntıları, stresi anlamak daha kolay oluyor. Bir sorundan bahsettiğimde ya da yaptığım bir işi anlattığımda ne demek istediğimi anlıyor. Özellikle benim yaşadığım sıkıntılar konusunda çalışma ortamı ve iş düzenini bildiği için beni motive edebiliyor. En önemlisi de ihtiyacım olduğunda her an yanımda olabileceğini bilmek bana güven veriyor.

6-  İşinde en çok nelerden hoşlanırsın? İşinin sevdiğin yönleri neler?

İşimde en çok hoşlandığım şey hava taşımacılığını tercih eden herkesin seyahat güvenliği için çalıştığımı bilmek. Aynı zamanda gökyüzünde bir uçak gördüğümde onun bakımında çalıştığımı bilmek büyük bir gurur ya da bakımında çalıştığım bir uçakla seyahat etmek çok keyifli ve gurur verici bir durum. Bir diğer sevdiğim özelliği de insanların uçak bakım teknisyeni olduğumu söylediğimdeki tepkileri. Farklı ve özel bir meslek olduğunu düşünüyorum.

7- Uçak bakım teknisyeni olarak görev yaptığın ilk andan bu yana işine dair unutamadığın bir anın var mı?

Staj dönemim ve çalıştığım süre boyunca hatırladığım çok fazla şey var. Ancak beni en çok etkileyen şey, staj dönemimde transit check yaptığımız bir uçakta son anda bir arıza çıkmıştı. Boarding başlamak üzereyken arıza gelmişti ve MEL’e alınamayacak bir arızaydı. Emergency lightlar karşılıklı olarak yanmıyordu. Arızayı çözmeye çalışırken bir anda tüm emercengy lightlar gitti. Boarding başlamasına 1 dk kala çözülmüştü. O anda yaşadığımız stres ve herkesin bir çözüm üretmeye çalışması beni çok etkilemişti.

8- İlk işe başladığın günden bugüne kadar uçak bakımındaki gözlemlerin neler ?

Uçak bakımında en büyük etkenlerden birinin tecrübe olduğunu düşünüyorum. 3 yıldır çalışmama rağmen iş anlamında çok fazla şeyin değiştiğini düşünüyorum. İşe ilk başladığım zamanlarda yaşadığım olumsuz tepkilerin de etkisiyle yapamayacağımı düşündüğüm zamanlar olmuştu. Gözlemlerimde de bana ve kadın teknisyen kavramına olan bakış açısının değiştiğini düşünüyorum. Çünkü çalıştığım şirkette kadın teknisyen sayısı giderek artıyor ve çalışma ortamındaki tavırda buna bağlı olarak değişiyor. Bunun dışında da başta da söylediğim gibi uçak bakımında tecrübe çok büyük bir öneme sahip. Buna bağlı olarak gözlemlediğim diğer bir konu da uçağı ve sistemleri öğrenmek, işi öğrenmek, ekip çalışmasına alışmak uçak bakımını daha keyifli hale getiriyor. Öğrendikçe ve bakım sırasında neyi ne için yaptığını ve yaptığın işin nereyi etkileyeceğini bilmek daha bilinçli çalışmayı sağlıyor.

9 – Uçak bakımında kadın olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Uçak bakımında kadın olmanın pek çok avantajı olduğu düşünüyorum. Daha dar yerlerde, girilmesi zor bölgelerde çalışmak normalden daha kolay olabiliyor. Özellikle küçük bir alanda tek elle çalışmak zorundaysanız kadın olmak büyük avantaj sağlıyor. İş konusunda zaman zaman pozitif ayrımcılıklar yaşanabiliyor. Güç konusunda zorlandığım işlerde yardım istediğimde herkes destek oluyor. Mesleki alışkanlık olarak kazanılan el becerileri sosyal yaşamda, evdeki ihtiyaçlarda da büyük kolaylık sağlıyor. Dezavantajları konusunda ise ilk dönemlerde iş anlamındaki yaklaşım beni rahatsız etmişti. Kadın olmam sebebiyle ağır işlerde çok fazla görev verilmiyordu. Prosedür ve evrak işlemlerinde daha fazla çalışıyordum. İş dağıtımında yapılan ağır görülen işlerde kadınlara daha az yer verilmesinin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum ancak bu şekilde devam ettiğinde uçak üzerinde çalışma azalıyor. Bu da işi öğrenme ve gelişme konusunda olumsuz sonuçlar veriyor. Bu algıyı yıkmak da tamamen size kalıyor. Erkeklere oranla iş anlamında kendini kanıtlamak için kadın teknisyenlerin daha fazla çaba harcaması gerekiyor.

10-   Gelecekle ilgili planların nelerdir ?

Gelecekle ilgili ilk planım lisans ve yetki almak. Lisans konusundaki hazırlıklarım bitti ancak pandemi sebebiyle süreç biraz uzadı. Uçak bakımında B1 olarak çalışıyorum. Kısa vadedeki diğer planım da B1 yetkisi alarak işimdeki tecrübemi artırmak ve bunun yanında B2 lisansı ve yetkisi almak. Uzun vadede ise öğrencilerle iş birliği içerisinde olarak teknik anlamda onları bilgilendirmek adına sosyal medyada paylaşımlar yapabileceğim bir sayfa açmayı düşünüyorum.

11- Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı ?

İş konusunda ayrım yapılmadan ve geri planda bırakılmadan ağır işlerde de çalışabileceğimizin iş yerinde herkes tarafından benimsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kadın teknisyen ağır iş yapamaz ya da bu iş seni yorar algısının değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

 “Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile beraber yürümez ise, ilerlemesine teknik olarak imkân ve bilimsel olarak ihtimâl yoktur”  Büyük Önder  Mustafa Kemal ATATÜRK’ün sözleri aslında bize herşeyi özetliyor .

2 Yorum
  1. Kehribar der ki;

    Aslında Ulu Önder her şeyi özetlemiş. Kadın algısının veya tam tersi kadın egemenliğindeki bir yerde erkek algısının yıkılması böyle yazılar ve haberler ile yayılmalı. Uçak bakımındaki özverili çalışmanı herkes bilir. Eşim olduğuna gurur duyuyorum.
    Teşekkürler Safa Açın. Teşekkürler Havadanhaber.

  2. Mithat cemal KARAKAPICI olarak der ki;

    Çok güzel röportaj olmuş başarılarının devamını dilerim.

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.