USAF pilot işe alım sürüşü neden uçabilir? görüş


Geleneksel kariyer yollarından biri tamamen kafasına çevrildiğinde koronavirüs pandemisinin havacılık endüstrisi üzerindeki derin etkisini söyleyebilirsiniz.

Yıllarca hizmetlerinin sonunda – ister döner ister sabit kanat olsun – birçok askeri pilot, silahlı kuvvetlerden çıkmış ve ticari bir uçağın kokpitinde daha iyi ücretli bir pozisyon almıştır.

KC46

Taktik uçuş tipik bir havayolu operasyonunun bir zorunluluğu olmamakla birlikte, sağlam yargı ve baskı altında çalışma yeteneği, işler kötüye gittiğinde ticari bir ortama iyi dönüşür.

Hudson’daki Mucize sırasında – ve eski bir ABD Hava Kuvvetleri (USAF) havacısı – zorlu Airbus A320’nin kontrolündeki pilot Chesley Sullenberger en açık örnek olsa da, çok daha fazlası var.

Ancak askeri ekiplerin bir diğerini üniforma değiştirdiğini gören iyi yol şimdi tersine çevrilebilir ve USAF, koronavirüsün arkasına yerleştirilen ticari havayolu pilotlarının işe alınmasını araştırıyor.

Hala erken aşamalarda olmasına rağmen, USAF girişimi kilit personel eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Muhtemelen, eski havayolu pilotlarını doğrudan hızlı bir jet kokpitine atmayacaktı, ancak hizmetin envanterinde bir dizi uçaktan türetilmiş tipte, eski bir Boeing 767 kaptanı bulgusunu hayal etmek çok mantıklı bir sıçrama değil. örneğin bir KC-46A tankerinin kontrolünde istihdam.

Tabii ki, hareket, askeri pilotları ilk etapta değiştirmeye iten iki segment arasındaki ücret farkını ele almak için hiçbir şey yapmıyor, ancak ticari havacılıktaki ücretler üzerinde aşağı doğru baskı olması muhtemel, belki de yine de olacak.

kaynak: flightglobal.com

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.