Yeni Normal Dönemi

Havacılık sektöründe , tüm dünya genelinde hava trafiğini durma noktasına getirecek COVID-19 benzeri bir kriz yaşanmamıştır. Ortaya çıkan beklenmedik olaylar, salgın hastalıklar dünya genelinde tehdit oluşturmaktadır.

COVID-19 virüsünün ülkemizde ilk görüldüğü mart ayından bu yana üçüncü ayın içindeyiz. Özgürlüğümüzü, alışkanlıklarımızı, hatta dostluk ilişkilerimizi bizzat kendimiz askıya aldık. Üç ay önce yaptığımız bütün planlar, programlar, hedefler, hayaller rafa kalktı. Alışık olmadığımız yeni sorunlarla uğraştık  ve çözümlerini aramaya başladık. Kısa vadede mücadelemizi verirken, uzun vade açısından önemli dersler çıkardığımızı düşünüyorum . Bu süreç şirketler ve çalışanlar için geleceğe dair hayati ipuçları sunuyor. Yeni dönemde bir adım öne geçebilmek yeni dünyayı iyi okumamızla mümkün.

 Normal hayata geri dönülebileceği kavramı önlemlerin gevşetilebileceği anlamına gelmiyor.  İkinci dalga ihtimalini de düşünerek sosyal mesafe ve hijyen kurallarından taviz vermememiz gerekiyor. Ülke olarak bu sürece ne kadar hızlı uyum sağlarsak o kadar varız.

Koronavirüs salgını dünya çapında milyonlarca insanın yaşam şeklini önemli ölçüde değiştiriyor ve bu değişimlerin bir kısmı kalıcı olacak. Dünya hızla “online” bir laboratuvara dönüştü. Herkesin evden çalışmaya başladığı, bire bir etkileşimin sıfırlandığı, tüm eğitimlerin “online” olduğu bir zorunlu dönüşüm. Normalleşmeye çalıştığımız şu günlerde bir yandan da değişen kurallara ayak uydurmaya gayret ediyoruz.

Evden çalışma yöntemi ‘’İş Kanunu’’ uyarınca uzaktan çalışma olarak tanımlanır ve işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında çalışanların evinde ya da teknolojik iletişim araçlarıyla iş yeri dışında çalışması olarak nitelendirilir. Peki ya evden çalışamayanlar, işini eve getiremeyenler ! Yani bizler ” Uçak Bakım Teknisyenleri”. Uçakları laptop çantasına ya da tabletimizin içine sığdıramıyoruz. Olağan ve sürekli değişim gösteren sürece ayak uydurmak en çok da bizleri zorluyor. İç hat uçuşlarında düzelme var. Dış hat uçuşlarda durum böyle değil. Hangi ülkeye ne zaman uçulacağı bir türlü netlik kazanmıyor ,  her an değişebiliyor. Belirsizlik çalışma motivasyonumuzu da olumsuz etkiliyor malesef.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından havalimanlarında uygulanması gereken kurallarla ilgili bir döküman yayınlandı . Bu dokümanda belirtilen kurallara göre havaalanında çalışan personel için ;

• Covid-19 belirtileri hakkında bilgi ,

 • Uçak Bakım Teknisyenlerine, yer personeline , kokpit ve kabin ekiplerine  sosyal mesafe, el hijyeni , çevre temizliği ve atıkların kontrolü hakkında hatırlatmalar yapılması,

• Maskelerin ne zaman ve nasıl kullanılacağı,

 • Covid-19 semptomları olan hastalar ile ilgili dikkat edilecek hususlar,

• İlk yardım sırasında koruyucu ekipman kullanımı hakkında bilgi verilmesi .

ICAO , IATA ve ACI gibi kurumlarında desteği ile yayınlanan bu dökümanı çok faydalı buldum. Meraklısına linki yazımın altında paylaşacağım.

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/331488/WHO-2019-nCoV-Aviation-2020.1-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Yorumla:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.